FF UK Univerzita Karlova v Praze Filozofická fakulta Filozofická fakulta

ÚJCAMongolistika a tibetanistikaAktualityZlatá medaile Mongolské státní univerzity české mongolistce

Zlatá medaile Mongolské státní univerzity české mongolistce


Dne 8.11.2007 udělila Mongolská státní univerzita zlatou medaili profesora Čoj. Luvsandžava PhDr. Aleně Oberfalzerové, PhD. za její monografii Metaphors and Nomads (Nakladatelství TRITON, Praha 2006).


Mongolská státní univerzita uděluje tuto cenu jednou za tři roky. Medaile byla zatím udělena třikrát, v roce 2002 profesoru Ya. Ganbaatarovi z Mongolské státní university a v roce 2004 profesoru Go. Jorigtovi z Mongolské university ve Vnitřním Mongolsku v ČLR.


Letos poprvé rozhodla komise složená z mongolských akademiků a vědců udělit cenu mongolistce nemongolského původu. Na její práci komise ocenila především zaměření na mluvený jazyk a komunikaci, terénní výzkum mezi mongolskými nomády a celkově nový přístup k interpretaci mongolské kultury, především její ústní tradice. Medaili předal rektor university prof. M. Samiyaa při slavnostním ceremoniálu, který uvedla hra na morin chuur a zpěv zasloužilého umělce Cerendordže. Následovaly projevy děkana D. Narana, dcery zesnulého prof. Luvsandžava velvyslankyně Dr. L. Soyombo, dvou pamětníků a žáků prof. Luvsandžava, a na závěr pronesla děkovnou řeč Alena Oberfalzerová. Celý slavnostní ceremoniál natáčela televize, mezi pozvanými byli i představitelé českého zastupitelského úřadu.


U příležitosti slavnostního udělení zlaté medaile se konala vědecká konference, na které vystoupili s referáty dříve ocenění kolegové, dr. Alena Oberfalzerová s referátem “Zuirlel garahiin oron” (Země, kde vznikají metafory), a poté dvanáct předních vědců a pedagogů z Mongolské státní university a Mongolské akademie věd.


Po slavnostním ukončení konference následovalo přátelské setkání s mongolskými kolegy a několik interview pro mongolskou televizi. Vážíme si této významné pocty ze strany Mongolské akademické obce, která takto vyjádřila uznání české mongolistice a výsledkům naší práce.