FF UK Univerzita Karlova v Praze Filozofická fakulta Filozofická fakulta

ÚJCAIndologie a indonésistikaAktualityDr. Dagmar Marková získala významnou indickou cenu World Hindi Honour (listopad 2012)

Dr. Dagmar Marková získala významnou indickou cenu World Hindi Honour


Praha 2.11.2012 - Státní ministryně zahraničních věcí Indie Preneet Kaur dnes na půdě indického velvyslanectví v Praze slavnostně předala dr. Dagmar Markové mezinárodní ocenění za celoživotní přínos k hindským studiím.


PhDr. Dagmar Marková, CSc. je přední českou odbornicí v oblasti hindského a urdského jazyka a literatury. Zabývá se rovněž současnou indickou společností, zejména rolí náboženství ve společnosti a muslimskou menšinou. Je autorkou desítek odborných publikací v několika jazycích a spoluautorkou Hindsko-českého slovníku. Naší veřejnosti je známa zejména překlady moderních hindských povídek a monografiemi, například Hrdinky Kámasútry: Historie indické ženy (Ibn Rushd, 1999) nebo Zrcadlo Indie 20. století v díle hindských spisovatelek (OÚ AV, 2011), ale i vlastní literární tvorbou. Dagmar Marková působila nejprve na Institut für Orientforschung Akademie věd v Berlíně, od roku 1969 byla vědeckou pracovnicí Orientálního ústavu AV s přestávkou v letech 1998-2003 až do vynuceného odchodu v letošním roce. Nadále působí jako externí vyučující Ústavu jižní a centrální Asie FF UK. Cena Višva hindí sammán (World Hindi Honour) jí byla udělena v září na Světové konferenci o hindštině v jihoafrickém Johannesburgu.