pro tibetanisty

I

Obecné informaceUžitečné weby a databázeiOS a macOSAndroid a WindowsWebové slovníkyZpravodajství a aktualityBlogyNástroje pro práci s ostatními jazykyFontyKonference, asociace, institute

Oznámení: zjistíte-li, že některý z odkazů uvedených na tomto webu nefunguje, nahlašte to prosím neprodleně správci webu.

Množství novinek, zajímavostí a oznámení je k nalezení na Twitteru zahraničních institucí, Tibetologů a dalších účtech s podobnou tematikou. Za účelem zjednodušení byl tedy sestaven „Twitter list“, který pokrývá majoritu těchto účtů a je neustále rozšiřován. K dispozici zde.

V posledních letech se studenti začali sami aktivně zajímat o chod ústavu, fakulty a univerzity a z jejich iniciativy vzniklo množství užitečných projektů. Fakulta však dlouhodobě trpí roztříštěností, která (ač pod značkou diverzity dává FF UK punc jedinečnosti) spolu se systémovými omezeními znemožňuje centralizaci dostupných projektů, platforem a značně ztěžuje komunikaci. Tato situace se však každým rokem postupně zlepšuje.

Protože v tuto chvíli není možné oslovovat aktuální ani bývalé studenty prostřednictvím elektronického newsletteru, společně diskutovat nad studijními problémy v rámci oboru atp., Tibetanisté mají založenou Google skupinu „Prague Tibetan Studies“, která (v tuto chvíli pouze) funkci newsletteru supluje, avšak její potenciál do budoucna je v podstatě neomezen. Je tedy na studentech samotných, aby se chopili iniciativy. Pro vstup do této skupiny prosím kontaktujte Martina Hankera (martin.hanker@ff.cuni.cz), který vás do ní ráda přidá.

Mimo to je pro studenty k dispozici také digitální archiv, knihovna a repozitář studijních materiálů na úložišti Google Drive. Jeho správcem je také Martin Hanker (martin.hanker@ff.cuni.cz), který rád poskytne přístup všem novým i stávajícím studentům tibetanistiky. Každý týden je možné na tomto místě najít nové zajímavé články, publikace či jiné pomocné materiály. Většina z nich je díky OCR technologii navíc prohledávatelná.

Asi nejobsáhlejší rozcestník potýkající se s nejrůznějšími technickými problémy při studiu a výzkumu (nejen) tibetštiny nabízí Tibetan & Himalayan Library zde. Další informace jsou k dispozici také na Yalasoo. Na rozdíl od většiny ostatních asijských jazyků, práce s tibetštinou v IT není bohužel srovnatelně komfortní.

OCR tibetštiny představuje značný problém, avšak potenciální aplikace této technologie je v kontextu tibetské literární tradice nezměrná (více info o projektu Namsel např. zde, zde nebo zde). Další možnost v tomto odvětví představuje ruský pilotní projekt (k dispozici zde). Převod z Wylie transkripce do mluveného slova je dalším ze zajímavých projektů (více zde). Existuje dokonce už i dataset slovních vektorů pro tibetštinu (a dalších 156 jazyků; více info zde).

Operační systémy iOS a macOS v sobě mají tibetskou klávesnici zabudovanou již nativně a jazyková podpora je tak pně integrována do celého systému. Sice tedy nelze přepnout počítač či některé z mobilních zařízení do tibetského jazyka, lze však např. pojmenovávat soubory v tibetštině, vyhledávat v tibetštině atp.

Na Macu je to jednoduché – stačí si v Předvolbách systému přidat tibetské rozložení (Wylie, OTANI, QWERTY). Mezi klávesnicemi se pak volí obvyklým způsobem vpravo nahoře na liště, případně klávesovou zkratkou. Na iOS je možnost přidání tibetštiny (z neznámých důvodů) skryta pod Nastavení/Obecné/Klávesnice/Bolivijská (?). V základu máte navíc dostupné pouze jediné rozložení (QWERTY vycházející z Wylie), po připojení externí klávesnice k iOS zařízení se však toto nastavení změní a je k dispozici i mj. tradiční Wylie layout. Netřeba tedy stahovat žádné klávesnice třetích stran.

Zdarma dostupné tibetské fonty jsou pak k dispozici na Google Disku/Studijní materiály/Mac & PC/Tibetské fonty.

Jelikož THL Translation Tool vyžaduje instalaci Javy a jeho podpora a další rozvoj v tuto chvíli neexistují, jako dostupná alternativa se jeví Tibetan Tool (aktuálně však stále ve své beta verzi). Ke stažení opět na Google Disku/Studijní materiály/Mac & PC/Tibetan_Tool_1.0b5.zip.

O podpoře tibetštiny na Androidu se dočtete všechny potřebné informace zde. Asi nejlepší klávesnice pro mobilní telefony se systémem Android je k dispozici zde. Většina ostatních je plná reklam, pomalá a objemná. Stran zadávání tibetštiny v operačním systému Windows je možností více. Doporučuje se použití rozložení zvaného „EWTS“ (Extended Wylie Transliteration Scheme), které kopíruje standartní QWERTY rozložení anglofonních klávesnic. Za tímto účelem je k dispozici množství užitečných info webů: zde, zde, zde, zde, zde a zde (včetně Linuxu). Kolegy odzkoušená je tato implementace do systému (stejně však nelze přepínat v přepínači jazyků), pro práci s Wordem pak toto.

Bohužel, v tuto chvíli dosud neznáme žádné pohodlné řešení, které by umělo plně integrovat tibetštinu do přepínače jazyků vpravo dole na liště.

Slovníky

Miscelánie

Zajímavé weby a blogy zaměřené na celoasijký diskurz

  • „The Brill“ – ideální latinkový font pro filologické účely práce kompatibilní se všemi mezinárodními standardy včetně Unicode; vytvořený vydavatelstvím Brill obsahující kromě standardních znaků také kompletní fonetickou abecedu IPA, základní sadu symbolů, řečtinu a cyrilici poskytuje plnou kontrolu nad formátováním textu
  • Rozcestník pro instalaci tibetských fontů na různé platformy
  • Seznam tibetských fontů s odkazy pro jejich stažení
  • Další fonty jsou k nalezení také na výše zmiňovaném depozitáři Google Drive (Martin Hanker).
Úvod > Studium > Praktické odkazy > pro tibetanisty