pro tibetanisty

V posledních letech se studenti začali sami aktivně zajímat o chod ústavu, fakulty a univerzity a z jejich iniciativy vzniklo množství užitečných věcí. Fakulta však dlouhodobě trpí roztříštěností, která (ač pod značkou diverzity dává FF UK punc jedinečnosti) spolu se systémovými omezeními znemožňuje centralizaci dostupných projektů, platforem a značně ztěžuje komunikaci. Tato situace se však každým rokem zlepšuje.

Tibetanisté mají v Praze založenou Google skupinu „Prague Tibetan Studies“, která zatím funguje coby newsletter, avšak její potenciál do budoucna je v podstatě neomezen. Tedy je na studentech samotných, aby se chopili iniciativy. Pro vstup do této skupiny prosím kontaktujte Annu Sehnalovou (anna.sehnalova13@gmail.com), která vás ráda na seznam přidá.

Mimo to je pro studenty k dispozici také digitální archiv, knihovna a repozitář studijních materiálů na Google Disku. Jeho správcem je Martin Hanker (martin.hanker@ff.cuni.cz), který tento skvělý projekt zpřístupní na požádání všem novým studentům tibetanistiky. Každý týden je možné na tomto místě najít nové zajímavé články, publikace či pomocné materiály. Většina z nich je díky OCR navíc prohledatelná, tedy je je možné například snadno vyhledávat požadované výrazy. Články a publikace jsou pak ještě systematizovány do podoby BibTeXového souboru, který si stačí naimportovat do citačních manažerů (Mendeley, Zotero, Paper atp.) a celá online databáze se tak může propojit. Citování nikdy nebylo snažší…

Asi nejobsáhlejší rozcestník potýkající se s nejrůznějšími technickými problémy při studiu a výzkumu (nejen) tibetštiny nabízí Tibetan & Himalayan Library zde. Další informace jsou k dispozici také na Yalasoo.

Elektronické slovníky

iOS a macOS – software a nastavení

Operační systém iOS i macOS v sobě mají tibetskou klávesnici zabudovanou již nativně. Na Macu je to jednoduché – stačí si v Předvolbách systému přidat tibetské rozložení (Wylie, OTANI, QWERTY). Na iOS je tato možnost (z neznámých důvodů) skryta pod Klávesnice/Bolivijská (?). V základu máte navíc dostupné pouze jediné rozložení (QWERTY), po připojení externí klávesnice se však toto nastavení změní a je k dispozici i mj. tradiční Wylie layout.

Zdarma dostupné fonty jsou pak k dispozici na Google Disku/Studijní materiály/Mac & PC/Tibetské fonty.

Jelikož THL Translation Tool vyžaduje instalaci Javy a jeho podpora a další rozvoj v tuto chvíli neexistují, jako dostupná alternativa se jeví Tibetan Tool (aktuálně však stále ve své beta verzi). Ke stažení opět na Google Disku/Studijní materiály/Mac & PC/Tibetan_Tool_1.0b5.zip.

Užitečné weby, databáze

Zpravodajství, aktuality

Blogy

Nástroje pro práci s ostatními jazyky

Fonty

  • „The Brill“ – ideální latinkový font pro filologické účely práce kompatibilní se všemi mezinárodními standardy včetně Unicode; vytvořený vydavatelstvím Brill obsahující kromě standardních znaků také kompletní fonetickou abecedu IPA, základní sadu symbolů, řečtinu a cyrilici poskytuje plnou kontrolu nad formátováním textu
  • Rozcestník pro instalaci tibetských fontů na různé platformy
  • Seznam tibetských fontů s odkazy pro jejich stažení
  • Další fonty jsou k nalezení také na výše zmiňovaném Google Disku (Martin Hanker).
Úvod > Studium > Praktické odkazy > pro tibetanisty